Opravdu potřebujete letní i zimní pneumatiky?
Pokud brázdíte silnice po celý rok, přezouvání pneumatik je nejspíš vaší zaběhlou rutinou. Možná už jste si ale pohrávali s myšlenkou, že letos nepřezujete. Někteří řidiči jezdí na zimních pneumatikách po celý rok. Je tedy sezónní přezouvání nezbytné? Opravdu potřebujete zimní i letní pneumatiky? Čtěte dále a dozvíte se, proč existují dva druhy pneumatik. Přidáme také tip, díky kterému můžete jezdit na jedněch pneumatikách celý rok.
Letní vs. zimní pneu
Déšť, sníh, mráz, horko... pneumatiky vás musí podržet na silnici za každého počasí. Proto se začaly vyrábět dva druhy pneu. Liší se strukturou, složením gumy a dezénem běhounu. Letní pneumatiky si poradí s mokrou vozovkou při přívalových deštích i s rozpálenou silnicí během teplotních rekordů. Zimní jsou naopak navržené do nízkých teplot a pro jízdu na zledovatělých silnicích.
Potřebujete dvoje pneumatiky?
Pokud byste jezdili na zimních pneumatikách celý rok, riskujete bezpečnost na silnicích. Pokud teploty vyšplhají nad 15 °C, brzdná dráha se ve srovnání s letními pneu prodlouží až o 7 m. Při vyšších teplotách zimní pneumatiky měknou, což na jízdních vlastnostech zaručeně poznáte. Zvyšuje se také spotřeba paliva a hlučnost. Nepomůžete si ani v případě, kdy byste na svém voze používali po celý rok letní pneu. Při teplotách pod 7 °C křehnou, tvrdnou a zhoršují jízdní vlastnosti vozu. Mimo to za jízdu na letních pneu můžete vyfasovat tučnou pokutu. Kdy přezout na zimní pneumatiky totiž stanovuje zákon. Další postih vám hrozí také od pojišťovny. Pokud budete v zimě bourat na letních pneu, pravděpodobně vám odmítne uhradit celou škodu.
A co celoroční pneu?
Nechcete ztrácet čas přezouváním pneu a investovat do nákupu sezónních pneumatik? Pořiďte si celoroční pneumatiky. V našich klimatických podmínkách je můžeme vřele doporučit. Nehodí se jedině pro jízdu v horských a podhorských oblastech, kde bývá vozovka pokrytá souvislou vrstvou sněhu. Na udržovaných městských silnicích vám ale poslouží skvěle.